Viessman Vitotres 343

Vitotres 343 z pompą ciepła powietrza wylotowego jest kompleksowym rozwiązaniem dla domów pasywnych. O ile domy niskoenergetyczne wykazują zapotrzebowanie na energię cieplną wynoszące około 70 kWh/(m2/rok), wartość ta dla domów pasywnych została zredukowana do poziomu 15 kWh/(m2/rok). Domy pasywne są bardzo dobrze zaizolowane termicznie i szczelne, dlatego muszą posiadać systemy wentylacji wymuszonej. Przez to domy pasywne stawiają technice grzewczej zdecydowanie inne wymagania niż domy niskoenergetyczne.

Mam trzy sezony grzewcze Vitodensa. Jest oszczędny, cichy, bezawaryjny. Jak każde urządzenie trzeba go co roku czyścić. Viessmann ma najlepiej w Polsce rozwiniętą sieć serwisową, ważne aby nie trafić na domorosłych serwisantów tzw. "złote rączki" co się na wszystkim niby znają. Dobrego serwisanta można "wyhaczyć" z infolinii Viessmanna lub od zaprzyjaźnionego salonu firmowego.

Michał

Ceneo.pl

Vitotres 343, jako rozwiązanie systemowe dla tego typu budynków, jest kombinacją pompy ciepła powietrza wylotowego z instalacją do kontrolowanej wentylacji pomieszczeń i zasobnikiem ciepłej wody użytkowej.

  • Kompaktowa centrala grzewcza do wentylacji, ogrzewania i podgrzewu ciepłej wody we współpracy z instalacją solarną, kompletnie zmontowana i gotowa do podłączenia.
  • Wentylacja z wysoką sprawnością odzysku ciepła wynoszącą 80%.
  • Gotowość do podłączenia instalacji solarnej. Zintegrowane przyłącza hydrauliczne, moduł pompowy Solar-Divicon i automatyka.
  • Zintegrowana grzałka elektryczna z trójstopniowo regulowaną mocą grzerwczą do automatycznego dogrzewu ciepłej wody i powietrza dolotowego (2, 4, 6 kW).
  • Rewersyjna praca pompy ciepła dla wspomagania funkcji chłodzenia (1 kW).
  • Zintegrowane przyłącze dla systemu grzewczego (grzejniki łazienkowe).
  • Filtr klasy F7 dla powietrza dolotowego na przyłączu zewnętrznym i filtr klasy G4 dla powietrza wylotowego w urządzeniu.
  • Bezkompromisowe i perfekcyjne wykorzystanie energii : - wysoce efektywna izolacja termiczna centrali grzewczej, - unikanie mostków cieplnychna wylotach kanałów powietrznych, - podwójne wykorzystanie ciepła powietrza wylotowego przez wymiennik ciepła i pompę ciepła, - efektywne sprzężenie z instalacją solarną, - niewielkie zużycie energii elektrycznej dzięki wentylatorom zasilanym prądem stałym.
  • Regulator CD 70 z menu tekstowym i w pełni graficznym displayem
  • Natężenie hałasu < 35 dB (A).

W okresie grzewczym wyciągane z pomieszczeń zużyte powietrze kierowane jest poprzez filtr klasy G4 na wymiennik krzyżowo - przeciwprądowy, gdzie oddaje część swojego ciepła powietrzu nawiewanemu (sprawność temperaturowa 80%). Po czym przepływa na parownik pompy ciepła i po ochłodzeniu odprowadzane jest na zewnątrz budynku.

Świeże powietrze poprzez filtr klasy F7 (osobny element nie wchodzący w skład centrali) wprowadzane jest na wymiennik krzyżowy i następnie kierowane jest na nagrzewnicę powietrze/roztwór glikolu gdzie uzyskuje wymaganą temperaturę. Energia potrzebna do dogrzania powietrza nawiewanego do pomieszczeń pobierana jest przez pompę ciepła powietrze/glikol, dla której dolnym źródłem jest powietrze wyciągane z pomieszczeń oraz powietrze z zewnątrz ogrzane w wymienniku gruntowym.

Zamontowana pompa pracuje na czynniku chłodniczym R 134A i pozwala na uzyskanie 1,5 kW mocy w funkcji grzania i 1 kW przy chłodzeniu. Taki układ zapewnia względnie wysoka temperaturę dolnego źródła i w stosunku do instalacji z bezpośrednim ogrzewaniem powietrza nawiewanego w wymienniku gruntowym nie powoduje niebezpieczeństwa pogorszenia jego jakości.

Oczywiście powietrze nawiewane może być podobnie jak to się dzieje w klasycznych układach wstępnie dogrzewane w wymienniku gruntowym, jednak wtedy konieczne jest częste czyszczenie wymiennika (szczególnie w okresie letnim gdy na jego ściankach wykrapla się woda), co z uwagi na utrudniony do niego dostęp jest kłopotliwe do przeprowadzenia.