Viessman Vitoplex 300 Typ SX3

Kocioł stalowy Vitoplex 300 jest dostępny w dwóch wersjach o mocy od 90 do 2000 kW. Jest uniwersalnym systemem grzewczym przeznaczonym do budynków nowych i zmodernizowanych. Wielowarstwowe, konwekcyjne powierzchnie grzewcze kotła trójciągowego są wykonane z wsuniętych na siebie rur Triplex. Wewnętrzna rura posiada dzięki harmonijkowym żebrom podłużnym 2,5 razy większą powierzchnię grzewczą niż rura gładka. Wbudowany układ rozruchowy Therm-Control sprawia, że oddzielny układ podwyższania temperatury wody na powrocie staje się zbędny.

Po 12 latach używania innego kotła którego reanimowałem wiele razy (czujniki, elektronika), w końcu zakończył swój żywot klasycznie na przecieki. Bliski znajomy wieloletni serwisant, opiekun mojej instalacji w chwilach "trudnego wyboru" polecił ten nieznany mi wówczas kociołek. Zaufałem, zleciłem, zapłaciłem. Nie żałuję, już prawie rok po montażu.

Nike Star User

Ceneo.pl

Vitoplex 300, jako kocioł trzyciągowy czołowej klasy z wypróbowanymi wielowarstowymi konwekcyjnymi powierzchniami grzewczymi oferuje niezwykle ekonomiczną, niskoemisyjną i niezawodną pracę. Zintegrowany układ rozruchowy Therm-Control eliminuje potrzebę stosowania pompy mieszającej.

 • Niskotemperaturowy olejowy/gazowy kocioł grzewczy, 80 do 1750 kW.
 • Wielowarstwowe, konwekcyjne powierzchnie grzewcze zapewniające wysokie bezpieczeństwo eksploatacji i długą żywotność - rury płomienówkowe 3-ego ciągu Triplex.
 • Szczególnie oszczędny i przyjazny środowisku dzięki płynnie obniżanej temperaturze wody kotłowej.
 • Sprawność znormalizowana: 96%. Zwiększenie sprawności znormalizowanej o nawet 10% przez przyłączenie ekonomizera kondensacyjnego Vitotrans 300 ze stali szlachetnej.
 • Możliwość pracy samodzielnej lub w układzie kaskadowym do maksymalnie 4-ech kotłów.
 • Kocioł trzyciągowy o niskim obciążeniu komory spalania - dzięki temu spalanie z niskimi emisjami tlenków azotu.
 • Brak wymogu minimalnego przepływu wody grzejnej - obszerny płaszcz wodny i duża pojemność wodna zapewniają dobre warunki samoczynnej cyrkulacji wewnętrznej i dobrego przekazywania ciepła - uproszczenie układu hydraulicznego.
 • Zintegrowany układ rozruchowy Therm-Control zastępuje pompę mieszającą wzgl. ciągłe podnoszenie temperatury powrotu, oszczędzając w ten sposób czasu montażu i kosztów.
 • Kompaktowa budowa, ułatwiająca wstawianie i mała wysokość konstrukcyjna - ważne przy modernizacji instalacji istniejących.
 • Oszczędność czasu przy montażu obudowy kotła i regulatora dzięki nowemu systemowi Fastfix dla kotłów średniej i dużej mocy.
 • Długie cykle robocze palnika i mniejsza częstość włączania przy dużej pojemności wodnej zmniejsza obciążenie środowiska.
 • Optymalne spalanie i niskie emisje substancji szkodliwych dzięki dwustopniowemu palnikowi olejowemu/gazowemu Vitoflame 100 do 225 kW wyregulowanemu komputerowo “na gorąco”.
 • Prosty i szybki montaż z rozdzielaczem obiegów grzewczych Divicon do 285 kW.
 • Od 575 kW obudowa z górną powierzchnią wykonaną jako podest - ułatwia montaż i konserwację.

Ekonomiczna i bezpieczna praca instalacji grzewczej dzięki cyfrowemu systemowi regulacji Vitotronic. System ten, dopasowujący się do każdej potrzeby, realizuje wszystkie znane strategie regulacji i rodzaje zastosowań. Standardowa magistrala komunikacyjna LON umożliwia kompletne włączenie instalacji w system automatyki budynku. Zdalne monitorowanie poprzez Internet z modułami Vitocom i Vitodata. Możliwa integracja w szafkach sterowniczych Vitocontrol.

Dwuwarstwowe konwekcyjne powierzchnie wymiany ciepła kotła Vitoplex 300 składają się z płomieniówek, wykonanych z dwóch wprasowanych w siebie rur stalowych. Rura wewnętrzna ze swoimi giętym żeberkami wzdłużnymi ma powierzchnię 2,5 razy większą od rury gładkiej.

Przepływ ciepła ze spalin do wody jest przez dozowany przez różny stopień wprasowania rur tak, że tylny rejon rur Triplex, przez który przepływają spaliny już nieco ochłodzone, oddaje wodzie kotłowej mniej ciepła. Dzięki temu powierzchnia wewnętrzna ma temperaturę wyższą od punktu rosy i nie wykrapla się na niej kondensat, co skutecznie zapobiega uszkodzeniom, wywoływanym przez korozję.

RegulatorVitotronic z dużym, kolorowym wyświetlaczem graficznym pozwala na szybkie przeprowadzenie uruchomienia przy pomocy funkcji asystenta i prostą obsługę. Zintegrowany interfejs LAN pozwala na bezpośrednie komunikowanie się kotła z Internetem, w celu zdalnego monitorowania. Narzędzie serwisowe Vitosoft 300 komunikuje się z kotłem bezpośrednio przez WLAN. Ekran kokpitu energetycznego na regulatorze pozwala na poglądowe wizualizacje przepływów energi